2016 Avrupa Kupası Maç Tarihleri Nelerdi, Hatırlayalım.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, hasretin bitmesi anlamı taşımaktadır. 8 yıldır bu büyük Futbol organizasyonundan uzak kalmak durumunda kalan A Milli Futbol Takımımız, göstermiş olduğu büyük başarı sayesinde, Fransa’ya finale direkt gitmeye hak kazanmıştır. İlk karşılaşma Türkiye için 12 Haziran Pazar günü, Fransa’nın Paris şehrinde saat 16:00’da Hırvatistan ile başlamış olacaktır. Türkiye Fransa’nın Nice Şehrinde yapılmış olan eşleşme kuraları sonucunda;

 • İspanya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Hırvatistan

İle karşılaşacaktır. Türkiye’nin ilk 3 takımdaki rakipleri arasında İspanya’nın olması, heyecan seviyesinin en üst seviyelerde olarak başlamasının nedeni olarak gösterilmektedir. Spor insanlarının türlü yorumları bulunmaktır. Lakin netice, yaşandıktan sonra ortaya çıkacaktır.

Avrupa Futbol Şampiyonası Eşleşmeleri

 • A Grubu

Fransa, Arnavutluk, Romanya, İsviçre

 • B Grubu

İngiltere, Galler, Slovakya, Rusya

 • C Grubu

Almanya, Kuzey İrlanda, Polonya, Ukrayna

 • D Grubu

Türkiye, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan

 • E Grubu

Belçika, İrlanda Cumhuriyet, İsveç, İtalya

Türkiye’nin 2. karşılaşması 17 Haziran’da gerçekleşecektir. Bu 2. karşılaşmanın yapılacağı şehir Nice olarak belirlenmiştir. 2. karşılaşma İspanya ile oynanacaktır. Türkiye için 3. önemli tarih ise 21 Haziran’dır. Bu tarihte A Milli Takımımız Lens’te Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacaktır. 2016 Avrupa Kupası maçları ne zaman gerçekleşecek sorusuna yanıt alan bir bazı izleyici profili, Avrupa Futbol Şampiyonası boyunca, Fransa’da kalmayı programlamıştır. Bu sayede tüm karşılaşmalar yerinde izlenebilmektedir. Bazı isleyiciler de 2016 Avrupa Kupası maç tarihlerine göre bilet almaktadır. 1 ay Fransa’da kalarak bu muhteşem maç şöleninin, istediği kısımlarını seyretmeyi tercih etmekte olan bir izleyici profili de bulunmaktadır. Bu tarz izleyiciler, hem ziyaret etmiş oldukları ülkeyi keyifle gezebilmektedir, hem de futbol adına çok zevkli karşılaşmaları, en izlenecek yerde izleyebilmektedirler. Ev sahibi ülkelerin de en sevdiği izleyici  frofilleri arasında bu profil yer almaktadır. Bu tarz izleyiciler şehirleri de gezdiklerinden, gittikleri ülkelere turist olarak para kazandırmaktadırlar. 2016 Avrupa Kupası maçları Türkiye’nin de katılımıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Yaşanan Futbol heyecanını, A Milli takımımız sayesinde, milli duygularla süsleyerek izlemek tüm Futbol severler için büyük anlam ifade etmektedir.

Avrupa Futbol Şampiyonası Dönemleri

 • “Başlangıç Dönemi” olarak ifade edilmekte olan bu dönem 1960-1976 yılları arasında yaşanmıştır ve 16 yıl sürmüştür.
 • “8 Takımlı Dönem” 1980-1992 yılları arasında 12 süren bir dönemdir.
 • “16 Takımlı Dönem” 1996-2012 yılları arasında 18 yıl sürmüştür.
 • 2016 yılı “24 Takımlı Dönem” olarak yeni bir dönemdir.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında ev sahibi takım Fransa’dır. Fransa A Grubunda yer almaktadır. Bu büyük Futbol Organizasyonunun ilk çıktığı ülke olarak, 3. kez ev sahibi olmak, hem büyük bir sorumluluk hem de sağlam bir alt yapı gerektirmektedir. Güvenlik zafiyetleri de Fransa için çok tanıdık bir ifade olmamaktadır.