Bir Önceki Avrupa Kupası Elemeleri

Bu yıl on beşincisi gerçekleşecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası, çok büyük ve köklü bir organizasyondur. Geçmişten bugüne yapılan bu organizasyon, bu yıl Fransa ev sahipliğinde yapılacaktır. Organizasyon tarih aralıkları 10 Haziran / 10 Temmuz 2016 olarak geçmektedir. Bu tarihler arasında birçok kişinin organizasyona kilitlenmesi beklenmektedir.

Bu sene organizasyonda farklı bir uygulama da vardır. Daha önceleri yıllardır 16 takım ile yapılan organizasyon, bu sene 24 takım yani ülke ile yapılacaktır. Daha da büyüyen organizasyonda olan ülkeler şöyle: Romanya, Hırvatistan, Türkiye, Rusya, İspanya, Kuzey İrlanda, Portekiz, İngiltere, Slovakya, Almanya, Ukrayna, İzlanda, İrlanda, Fransa, İtalya, İsviçre, Avusturya, İsveç, Galler, Belçika, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Macaristan.

2016 Avrupa Kupası Elemeleri

Elemeler ve eşleşmeler 23 Şubat 2014 tarihinde Nice, Fransa’da yapılmıştır. Ev sahibi turnuvaya direkt olarak katılmaktadır. 53 takım arasından eleme yapılmıştır. Takımlar, kuralarda, 2013 UEFA Milli Takımlar sıralaması göz önünde bulundurularak dokuz grup olarak ayrılmıştır.

Elem sürecinin başlangıç tarihi 7 Eylül 2014 tarihinde başlamış olup, 17 Kasım 2015 tarihinde de tamamlanmıştır. Altı takımdan oluşan sekiz grup ve beş takımlı bir grup ile elemeler yapılmıştır. Gruplarında ilk iki sırayı alanlar direkt olarak Avrupa Kupası’na katılım hakkı kazanmıştır. Sekiz grup üçüncüsü arasında çift maçlı eleme uygulanmıştır. Böylece play offlarda organizasyonda olan son dört takım da belirlenmiştir.

Şampiyonanın formatı geçtiğimiz yıllarda biraz farklıdır, zira bu sene ilk defa yirmi dört takım ile bu organizasyon gerçekleşmektedir. 2016 Avrupa Kupası Gruplar dörderli altı grup olarak belirlenmiştir. Bu gruplarda ilk iki sırada olanlar ilk on altıya direkt geçerken, üçüncüler arasında en iyi olan dört takım da kazanan takımların arasına girmektedir.

Grup aşamasında olan sıralama kurallarında; takımların maçlarda almış oldukları puan,  gol averajı, gol sayısı, fair play puanları gibi kıstaslara bakılır. Sadece iki takım arasında eşitlik olması durumunda penaltılar değerlendirilir. En son bakılan kıstas ise 2015 UEFA milli takımlar sıralamasıdır. En iyi dört grup belirlemesinde puan, gol averajı, atılan gol sayısı, fair play puanı ve 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılmaktadır.

Sınıflandırma torbaları ekim 2015’te UEFA tarafından açıklanmıştır.

Gruplarda Türkiye

2016 Avrupa Kupası Gruplar Listesi belirlendiği için takvim de, 25 Nisan 2014 tarihinde açıklanmıştır. Türkiye için saatlerde artı bir saat uygulaması olduğunu es geçmeyin. Turnuvada ilk iki takım doğrudan son on altıya kalır. Bunun yanı sıra üçüncüler arasından en iyi dört grup son on altının arasına katılır.

2016 Avrupa Kupası grubumuz D grubu olarak belirlenmiştir. Bu grupta olan takımlar İspanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Fransa olarak yer almaktadır. İlk iki takım olan İspanya ve Çek Cumhuriyeti zaten on altı içinde yer almaktadır. Türkiye son on altıya çıkabilir. Bu grubun ilk maçları 12 haziran 2016 tarihinde Türkiye Hırvatistan maçı ile saat 15:00’da başlayacaktır. 13 haziran 2016 saat 15:00’da ikinci maç olan İspanya ve Çek Cumhuriyeti maçı vardır. 17 haziran 2016’da iki maç vardır. Biri saat 18:00’da Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan arasında, diğer de saat 21:00’da ispanya ve Türkiye arasındadır. 21 haziran 2016 tarihinde de iki maç vardır. İki maç da saat 21:00’dadır. Biri Hırvatistan ile İspanya arasında, diğeri de Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındadır. Maçları yerinde ya da ekranlardan takip edebilirsiniz. Sizi keyifli ve futbol ile dolu dolu bir ay beklemektedir.